Kamenný obklad

Ponúkame vám krátky návod ako nalepiť obklad na stenu.

Postup prác je veľmi podobný s lepením keramických obkladov. Rezaný kamenný obklad lepíme buď bez škár alebo so škárou, podobne ako pri tehlovom obklade. Lepenie obkladu zo štiepaného kameňa si vyžaduje trošku viac tvorivého ducha.
Lepíme kamenný obklad:

Lepidlo:
Kamenný obklad sa lepí na bežne dostupné priemyselné flexibilné lepidlá. Tieto lepidlá si môžete zakúpiť aj v našej predajni resp. v predajniach stavebnín. Dôležité je, aby bolo lepidlo flexibilné a určené na lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb do exteriéru. Takéto lepidlá sú bežne balené po 25kg a ich cena sa pohybuje okolo 10-12€.Výdatnosť 25kg vrecka je závislá od druhu materiálu. Ak lepíte štiepaný obkladový kameň je spotreba lepidla cca. 3-5kg na m2, pri rezaných (formátovaných) kamenných obkladoch je táto spotreba o niečo menšia cca.2-3kg na m2 obkladu.Tieto flexibilné lepidlá väčšina výrobcov deklaruje ako najlepšie z celej výrobnej rady a často nesú aj označenie C2TE. Na lepidle sa určite neoplatí šetriť napr. zakúpením nižších rád flexi lepidiel, ktoré sú určené pre maloformátové obklady.Podklad:
Úprava podkladu si pri bežnej aplikácii nevyžaduje žiadnu zvláštnu pozornosť. Samozrejme podklad by mal byť súdržný, bezprašný a nemastný.
Pokiaľ plánujete obklad lepiť na stenu so zateplenou fasádou, je dôležité venovať pozornosť kotveniu zateplovacieho materiálu. Najbežnejšie sa používa tzv. dvojité kotvenie (8ks/m2, kotvy s oceľovým tŕňom) spolu s dvojitým presieťkovaním. Na sieťkovanie sa používa tzv. pancierová sieťka ktorá znáša vyššiu záťaž. Takto ukotvená fasáda bežne zvládne zaťaženie 50 a viac kg na m2. Rozhodujúca je aj celková výška obkladu.

Lepenie:
Nanášanie lepidla sa robí celoplošne tj. lepidlo sa nanesie na celú plochu obkladu. Pri rezanom kameni sa môže lepidlo nanášat zubatým hladítkom tzv. hrebeňom, pri nepravidelnom kameni sa lepiaca zmes nanáša v hrubšej vrstve murárskou lyžicou.
Lepiacu zmes ktorá je pri nalepení kameňa na stenu vytlačená nad jeho povrch, je potrebné okamžite zotrieť a povrch kameňa očistiť vlhkou špongiou alebo štetcom. Pri lepení kamenného obkladu so škárami je potrebné lepidlo zo škár odstrániť aspoň do hĺbky 1,5cm, čo je minimálna hĺbka škáry. Príliš plytké škáry môžu mať za následok neskoršie vypadanie škárovacej hmoty.

Pri prírodnom kameni sa môže vyskutnúť farebná nekompaktnosť. Preto odporúčame pred lepením obkladu si materiál rozložiť na plochu a prípadné farebné odlišnosti „premiešavať“, aby vznikol kompaktný celok.

Pri formátovaných obkladoch je nutné v niektorých prípadoch kameň pred použitím mierne upraviť, nakoľko tolerancia pri rezaní je +-2mm, tým pádom nemusia mať jednotlivé kusy obkladu úplne rovnakú výšku.

Škárovanie:

Škárovacia hmota sa nanáša do jednej roviny spolu s kameňom, alebo 5mm pod úroveň obkladu , aby plocha pôsobila plastickejšie. Škárovaciu hmotu ktorá presahuje na plochu obkladu je nutné bezodkladne omyť vlhkou špongiou.

Ako škárovaciu zmes je možné použiť pieskovo(2diely) cementovú(1diel) zmes.
Pre zafarbenie zmesi sa používajú práškové farby do cementu ktoré sú bežne dostupné v predajniach stavebnín.

Pre škárovanie vo vonkajšom prostredí však doporučujeme použiť stavebné flexibilné škárovacie hmoty špeciálne navrhnuté pre tento účel.

Finálna úprava:

Počas celej doby lepenia a následného škárovania obkladu je nutné udržiavať kamenný obklad čistý a priebežne z jeho povrchu odstraňovať akékoľvek malty a lepidlá, čím zabránime tzv. cementovému výkvetu.Poslednou povrchovou úpravou, hlavne u nasiakavejších materiáloch sa doporučuje impregnácia. Existujú rôzne druhy impregnácie ktoré majú len fixačnú (ochrannú) funkciu a teda vzhľad kamenného obkladu nemenia, alebo impregnácie ktoré zároveň zvýraznia farbu a štruktúru kameňa, prípadne impregnácie s tzv. mokrým efektom. S výberom impregnácie Vám radi poradíme.

Naša ponuka kamenných obkladov:

Štiepaný obkladový kameň >>
Kamenný obklad – rezané formáty >>

 

 

Stiahnite si náš katalóg produktov
stiahnuť pdf

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám alebo zavolate, radi vám pomôžeme.

Bošany-Baštín

Maloobchod

Chudá Lehota

Veľkoobchod

Prihláste sa pre odber noviniek

Prihláste sa na odber a získajte prehľad o aktuálnych akciách a novinkách úplne zdarma