Ako nalepiť obklad návod

Chcete si zhodnotiť a skrášliť  Váš domov kamenným obkladom, no neviete ako na to ?

Práve pre Vás sme pripravili krátky návod ako nalepiť kamenný obklad na stenu

Postup prác je veľmi podobný ako pri lepení keramických obkladov. Rezaný (formátovaný) kamenný obklad lepíme buď bez škár alebo so škárou, podobne ako pri tehlovom obklade. Lepenie obkladu zo štiepaného kameňa si vyžaduje trošku viac tvorivého ducha a viac trpezlivosti pri výbere toho správneho kúsku do „skladačky“. Kamenný obklad je v interiéri aj exteriéri často vyhľadávaným riešením vďaka svojej estetike a odolnosti. Ako však postupovať pri jeho lepení na stenu, aby bol výsledok nielen krásny, ale aj trvácny? Ponúkame vám komplexný návod a tipy na lepenie kamenného obkladu.

Úprava povrchu :

Či už sa jedná o formátovaný kamenný obklad alebo o štiepaný (nepravidelný) obklad vždy je potrebné ešte pred lepením pripraviť povrch-podklad tak, aby kamenný obklad „držal“ na stene čo najlepšie.
Úprava podkladu si pri bežnej aplikácii nevyžaduje žiadnu zvláštnu pozornosť. Samozrejme podklad by mal byť súdržný, bezprašný a nemastný.
Pokiaľ plánujete kamenný obklad lepiť na stenu so zateplenou fasádou, je dôležité venovať pozornosť kotveniu zatepľovacieho materiálu. Pre obklady z kameňa sa najbežnejšie používa tzv. dvojité kotvenie čo predstavuje 8ks kotiev s oceľovým tŕňom na m2,  spolu s dvojitým presieťkovaním. Tu sa odporúča použiť tzv. pancierovú sieťku, ktorá znáša vyššiu záťaž oproti bežnej sklo-laminátovej sieťke. Takto ukotvená fasáda bežne zvládne zaťaženie 50 a viac kg/m2. Rozhodujúca je aj celková výška obkladanej plochy.
Je preto ideálne aby sme už  pri realizácii samotného zateplenia vedeli, aký obklad bude na fasáde osadený a konzultovali to s realizátorom zateplenia pred realizáciou

Výber Lepidla pre lepenie prírodného kameňa :

Výber správneho lepidla je kritickým krokom. Pre kamenný obklad sa odporúča použiť špeciálne lepidlo určené pre kameň alebo flexibilné lepidlo, ktoré zvládne aj prípadné pohyby steny. V prípade exteriéru a zateplenej fasády je potrebné zvoliť lepidlo vhodné na vonkajšie použitie a kompatibilné so zatepľovacím systémom.

Flexibilné a mrazuvzdorné lepidlá nesú označenie C2TES1

Kamenný obklad sa lepí na bežne dostupné priemyselné flexibilné lepidlá. Tieto lepidlá si môžete zakúpiť aj v našej predajni resp. v predajniach stavebnín. Dôležité je, aby bolo lepidlo flexibilné a určené na lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb do exteriéru. Takéto lepidlá sú bežne balené po 25kg a ich cena sa pohybuje okolo 10-12€. Výdatnosť 25kg vrecka je závislá od druhu materiálu. Ak lepíte štiepaný obkladový kameň je spotreba lepidla cca. 3-5kg na m2, pri rezaných (formátovaných) kamenných obkladoch je táto spotreba o niečo menšia cca.2-3kg na m2 obkladu. Tieto flexibilné lepidlá väčšina výrobcov deklaruje ako najlepšie z celej výrobnej rady a často nesú aj označenie C2TE. Na lepidle sa určite neoplatí šetriť napr. zakúpením nižších rád flexi lepidiel, ktoré sú určené pre menšie formáty obkladov.

Lepenie kamenného obkladu :

Ako lepiť kamenný obklad správne ? Nanášanie lepidla sa robí celoplošne tj. lepidlo sa nanesie na celú plochu (zadnú stranu) obkladu. Pri rezanom kameni sa môže lepidlo nanášať zubatým hladítkom tzv. hrebeňom, pri nepravidelnom kameni sa lepiaca zmes nanáša v hrubšej vrstve murárskou lyžicou. Keďže lepidlá pre prírodný kameň sú kontaktné je potrebné aby bolo lepidlo nanesené tak na obklade ako aj na podklade. Kameň prikladajte k stene a jemne ho pritlačte. Medzi jednotlivými kameňmi nechajte dostatočné škáry pre škárovaciu hmotu. V prípade väčších formátov je dobré použiť kríže na vyrovnávanie škár.

Lepiacu zmes ktorá je pri nalepení kameňa na stenu vytlačená nad jeho povrch, je potrebné okamžite zotrieť a povrch kameňa očistiť vlhkou špongiou alebo štetcom. Pri lepení kamenného obkladu so škárami je potrebné lepidlo zo škár odstrániť aspoň do hĺbky 0,5cm, čo je minimálna hĺbka škáry. Príliš plytké škáry môžu mať za následok neskoršie odpadávanie škárovacej hmoty.

Pri prírodnom kameni sa môže vyskutnúť istá farebná nekompaktnosť. Preto odporúčame ešte pred samotným lepením obkladu, aby si realizátor jednotlivé kusy rozložil na podlahu a prípadné farebné odlišnosti korigoval  „premiešavaním“ jednotlivých kusov z rôznych balení tak, aby vznikol kompaktný celok.

Pri formátovaných obkladoch z prírodného kameňa môže byť v niektorých prípadoch nutná jemná úprava, nakoľko veľkostná tolerancia pri rezaných obkladoch býva aj +-2mm, tým pádom nemusia mať jednotlivé kusy obkladu úplne rovnaké rozmery.

Ako škárovať kamenný obklad :

Po vytvrdnutí lepidla (čas podľa odporúčania výrobcu lepidla) pristúpte k škárovaniu. Škárovaciu hmotu naneste do škár a následne prebytky odstráňte špachtľou a vlhkou handričkou. Škárovacia hmota sa nanáša do jednej roviny spolu s kameňom, alebo 3-5mm pod úroveň obkladu , aby plocha pôsobila plastickejšie. Škárovaciu hmotu ktorá presahuje na plochu obkladu je nutné bezodkladne omyť vlhkou špongiou.

Ako škárovaciu zmes je možné použiť pieskovo-cementovú zmes (2 diely kopaného piesku + 1 diel cementu)
Pre zafarbenie zmesi sa používajú práškové farby do cementu ktoré sú bežne dostupné v predajniach stavebnín.

Pre škárovanie vo vonkajšom prostredí však doporučujeme použiť stavebné flexibilné škárovacie hmoty špeciálne navrhnuté pre tento účel.

Impregnácia Kamenného Obkladu :

Počas celej doby lepenia a následného škárovania obkladu je nutné udržiavať kamenný obklad čistý a priebežne z jeho povrchu odstraňovať akékoľvek malty a lepidlá. Po nalepení, vyškárovaní a vyschnutí lepidiel a cementových hmôt je nevyhnutné vykonať ochranu kamenného obkladu jeho impregnovaním. Existujú rôzne druhy impregnácií, ktoré majú len ochrannú (hydrofóbnu) funkciu a teda vzhľad kamenného obkladu nemenia, alebo impregnácie, ktoré zároveň zvýraznia farbu a štruktúru kameňa, prípadne impregnácie s tzv. mokrým efektom. S výberom správnej impregnácie Vám radi poradíme.

Pri práci s kameňom a lepidlami je dôležité dodržiavať technologické postupy a odporúčania výrobcov materiálov. Vždy dbajte na dostatočné vytvrdnutie a schnutie jednotlivých vrstiev. Pravidelne kontrolujte stav obkladu a v prípade potreby vykonajte údržbu škár alebo impregnáciu. Kamenný obklad pridá vášmu domu či záhrade nádych luxusu a prírodnosti. Správna inštalácia a údržba sú kľúčové pre dlhodobú krásu a funkčnosť tohto materiálu. Nezabudnite, že kvalitný materiál a správne technologické postupy sú základom úspechu.

Vyberte si z našej ponuky obkladov z prírodného kameňa

Štiepaný obkladový kameň >>
Kamenný obklad – rezané formáty >>

 

 

Stiahnite si náš katalóg produktov
stiahnuť pdf
Katalóg
Krátka prezentácia našej predajne a skladu.

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám alebo zavolate, radi vám pomôžeme.

Bošany-Baštín

Maloobchod

Chudá Lehota

Veľkoobchod

Prihláste sa pre odber noviniek

Prihláste sa na odber a získajte prehľad o aktuálnych akciách a novinkách úplne zdarma