Gneisové Šlapáky ANTIK v záhrade

Šľapáky – prírodné nášľapné kamene

V prostredí profesionálneho záhradného dizajnu, ale aj medzi laickou verejnosťou je tento ležérne pôsobiaci pojem dobre známy. Plochý kameň využívaný v záhradách, alebo pri projektovaní chodníkov v oddychových zónach pri dome, má viacero vlastností, pre ktoré si ho radi vyberáme. Neživá príroda neodmysliteľne patrí do interiéru a exteriéru. Práve do záhrad, predzáhradok, ale najmä ako materiál pre chodníky sa kameň priam žiada. Vybrať si ho pre riešenie chodníka vedúceho cez trávnik do záhrady, alebo už priamo v záhrade môže byť v mnohých ohľadoch výhodou. Pri porovnaní s betónovým chodníkom je cena približne rovnaká. Rozdielom je, že kameň vydrží oveľa dlhšie, kým betón po čase treba vymeniť. Kameň sa tak oplatí trvácnosťou, spoľahlivosťou a najmä vizuálnou krásou.

Svetlé šlapáky môžu pôsobiť zaujímavo, ak sa použije tmavší odtieň špárovacieho cementu, prípadne sa len vhodne zafarbí samotná zmes pri miešaní.

Kedy a kde využiť šľapáky – prírodné nášľapné kamene

Nášľapné kamene, ktoré môžu byť u špecializovaných predajcov v ponuke uvádzané ako štiepaný kameň, alebo rezaný kameň, majú niekoľko svojich podstatných vlastností. Prírodný kameň sa nevyznačuje pravidelnosťou ako betónové zmesi a rôzne imitácie. Kameň prírodný uvádza vždy typ horniny a tá sa vyznačuje osobitými vlastnosťami, tvrdosťou aj farebnosťou. Šlapákmi sú preto, že nám slúžia ako nášľapné miesta. Sú náhradou za chodník tam, kde je stavba chodníka nežiadúca. Pre estetické dôvody, projektové, finančné, ale pokojne aj pre dôvody ukryté pod zemou.

Pomocou kameňa je možné vytvoriť rôzne obrazce, chodníky ohýbať, aj rozdvojovať. Zdroj: Garden Lovers Club

Šlapáky ako jednotlivé ploché kamene môžeme považovať za suchý stavebný materiál. Na ich „inštaláciu“ nie je potrebné špeciálne náradie, spotreba elektrického prúdu, mokrá murárska práca, ani žiadne špeciálne postupy. Sú riešením pred domácich majstrov, nadšencov pre svojpomocné úpravy a voľnočasové dizajnérske aktivity. V prípade nutnosti je možné šlapáky odstrániť a premiestniť. Vo všeobecnosti však počítame s tým, že na svojom mieste zostávajú dlhodobo. Plnia účel chodníka, čiže majú estetickú ako aj funkčnú úlohu.

Spôsoby posadenia šlapákov

Použiť nášľapné kamene je jednoduché. Je celkom možné, že práca s nimi človeku tak zachutí, že po čase ľutuje príliš malý pozemok, alebo príliš málo kameňa. Je totiž kreatívnou a nenáročnou časťou plánovania a dizajnovania trávnika pri dome či v záhrade a jeho chodníka. Za veľmi krátky čas a bez veľkej námahy je možné dosiahnuť zásadné vizuálne zmeny. Získate tým aj dôležitý funkčný prvok – chodník.

Nášľapné kamene je možné posadiť:

  • Do hliny/ do trávnika – vyžaduje si úpravu a výrez do trávnika. Dôležité je zaistiť rovnakú výšku pre trávu a povrch šlapáku. Je to dôležité najmä na trávnikoch a záhradách, ktoré sú kosené kosačkou. Toto posadenie a jeho hĺbka je dôležitá aj z bezpečnostných dôvodov. Pre vás, členov vašej rodiny a všetky návštevy predstavuje vyčnievajúci kameň nad úroveň bežného kroku riziko zakopnutia. Lôžko, do ktorého kameň posadíte je vhodné vystlať štrkom, prípadne hrubým pieskom. Zlepší to stabilitu zasadeného kameňa.
  • Do betónu – zalievané, alebo len prilepené šlapáky do betónu sú využívané na príjazdových cestách, chodníkoch okolo domu, alebo pevných chodníkoch v jeho okolí.
  • Do štrku – štrkom je možné vytvoriť farebný kontrast. Samotný štrk ale od hliny a trávnika oddeľujeme obrubníkom, ideálne s murovaným základom pre zachovanie stálosti. Šlapáky umiestňujeme do výšky zarovno s obrubníkmi a plochu okolo plochých kameňov môžeme vysypať farebným štrkom.
  • Do piesku – v obľúbených zenových záhradách je priam žiadúce, aby posadené kamenne vyčnievali a boli tak plne priznané.

V japonských záhradách sú kamenné platne obľúbeným prvkom. V zenových záhradách dokonca niekedy nevyhnutným, pre zachovanie jej všetkých pravidiel. Zenová záhrada sa skladá len zo skál a piesku. Veľké platne a šlapáky v nej nachádzajú svoj dôležitý význam. Ako spôsob spriechodnenia, či ako zaistenie nenarušenia pieskovej plochy. Rovný piesok predstavuje zem, skaly zase kopce. Ide o stvárnenie živej prírody neživou a má pôsobiť upokojujúco.

Ak Vás japonské záhrady zaujali neváhajte a prečítajte si článok „Všetko o japonských záhradách“ od prvotriedneho slovenského výrobcu doplnkov nielen pre záhradu spoločnosti Gardeon.

Orientovanie sa v predaji záhradného kameňa

Záhradný kameň je potrebné vnímať ako typ staveného materiálu náročného na prepravu. Kameň sa vyznačuje veľkou váhou. Predaj sypkého kameňa sa počíta na kilogramy, kým kameň ukladaný, akým sú šlapáky, je potrebné rozlišovať a nakupovať na metre štvorcové, alebo na kilogramy. Sú využívané aj ako obkladový materiál, alebo sú osádzané do cementu na príjazdových cestách s vyššími nárokmi na pevnosť a teda aj s vyšším zaťažovaním. Pri všetkých spôsoboch využívania šlapákov hrá úlohu hodnota v metroch štvorcových. Zväčša priamo na paletách, na ktorých sa kameň prepravuje. Váhu neovplyvňuje len typ kameňa a veľkosť jednotlivých kusov, ale aj samotná hrúbka.

Dôležitá poznámka: osobný odber u predajcu osobným autom je riešením, no predsa len obmedzeným na množstvo prepracovaného kameňa. Bežné osobné vozidlo by totiž nemuselo zvládnuť prepraviť nie úplne malý dopyt po kamennom materiály. 1 meter štvorcový takéhoto kameňa v hrúbke 3 až 5 cm môže predstavovať cca 70-90 kg, pri hrúbke 5 až 8 cm váhu až 110 – 130 kg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezaný nášľapný kameň zapustený do betónu vytvorí hladký povrch príjemný pre chôdzu. Napríklad na takýto spôsob prírodným kameňom lemovaného chodníka v parkoch a rozľahlých záhradách. Takéto využitie môžu mať aj prírodné kamenné platne Kvarcit Dove Gray.

Pri online objednávke záhradného kameňa akým sú nášľapné kamene je pre predajcu aj zákazníka jasný údaj rozmer pokrytej plochy, ako váha. Nie každý predajca predáva paletové materiály na ľubovoľný počet metrov štvorcových. U predajcu kamenta.sk je možné zakúpiť jediný meter štvorcový, rovnako ako desiatky metrov štvorcových s rovnakým prístupom k zákazníkovi. Keďže sme v posledných rokoch oslovovali rôznych predajcov rôznych materiálov, vieme, že nie všade je možné vyhovieť aj pri menšom množstve. Záujem o kameň je jednoduché riešiť emailom. Ponuka je jedna vec, druhá je však konkrétna potreba zákazníka, či stavebníka. Neraz môže byť jeho predstava nesprávna a preto nechať si poradiť môže znamenať aj úsporu pri zlom výpočte.

Hrúbka nášľapných kameňov má svoju dôležitosť

Hrúbka kameňa môže byť pri niektorých druhoch rozlišovacím prvkom. Berieme do úvahy, že ide o kameň, ktorý bude slúžiť na stúpanie nohami s celou váhou človeka. Prípadne niekde aj s váhou plnej krhly pri zaliehaní (minimálny rozdiel), pri prenášaní nádob (rôzne zaťaženie) a podobne. Prírodný kameň je veľmi odolný, mrazuvzdorný, ale stále môže byť lámavý pri extrémnom zaťažení. Napríklad pri nerovnom podklade, náraze ťažkého predmetu, alebo zvýšenej námahe. Tenšie varianty preto volíme na miesta, ktoré nie sú veľmi zaťažované, sú umiestnené v okrasnej oddychovej záhrade, alebo ich plánujeme „posadiť“ do betónu s potrebným špárovaním.

Hrubší kameň zvoľte na priechody v úžitkovej záhrade, na miesta okolo domu, priechodné priestory s vyššou frekvenciou. Tie posadené v hline (ideálne so štrkovým podložím). Andezit sa vyhotovuje bežne na hrúbky 1/3cm, 3/5cm, 5/8cm, 8/10cm a 10/15cm. Iné typy horniny môžu mať rozmery individuálne. V záhradách zväčša využijeme hrúbky 2/4 cm, prípadne 3,5cm a viac, podľa spôsobu použitia. Odolnosť a obavy z prasknutia sú najčastejšou otázkou zákazníkov na predajcov kameňa, ktorý má slúžiť ako šlapák. K lepšej stabilite šlapáku umiestneného v zemi pomáha tenké lôžko zo štrku. To môže prispieť k zníženiu populácie slimákov, ktoré budú pod kameňom hľadať útočisko.

Dizajn a voľba správneho kameňa

Populárnym materiálom je andezitkvarcit, alebo gneis (pozrite bližšie v ponuke na kamenta.sk). Andezit je odolným materiálom. Trvácny, odolný zmenám teplôt, podobne ako mnohé ďalšie materiály, sa vyznačuje aj farebnou kresbou vhodnou do záhrad, v ktorých prevládajú teplé a dúhové farby drevín, plodov, či drevených prvkov ako ploty, záhradný nábytok a podobne. Takto farebne ladené šlapáky posadené do zelenej trávy príjemne lahodia oku, ladia s ostatnými prvkami a pôsobia vyrovnane. Do záhrad s prvkami bielej sa hodí vápenec, kameň Gneis Antik, alebo nie síce biely, no stále svetlý vápenec.

Do náročných a luxusne riešených záhrad sa hodí ojedinelá rezaná sopečná hornina čadič, skôr využívanejšie bridlice, ale rovnako tak opäť andezit v jeho dúhovom variante, ktorý je v ponuke kamenta.sk. Typ horniny s výraznou tmavočervenou odtieňovou kresbou je možné zvýrazniť osadením do štrkového podložia s farebným štrkom svetlej farby. Vznikne kontrast, ale chodníku to dodá aj luxusný vzhľad. Na šlapák nie sú vhodné príliš tenké pieskovce a bridlice od 1 cm do 3 cm. Tzv. kremenné pieskovce sa ale napríklad vyznačujú pevnejšou a odolnejšou štruktúrou.

Pri vytváraní schodov v záhrade môžu nájsť šlapáky svoje využitie. Využívané sú všetky druhy kameňa, no veľká plocha kamenných platní je na veľké schody ako stvorená.

TIP: Pochôdzny šlapák, čiže kameň slúžiaci na chodník, nakupujte podľa krokov. Odkrokujte si trasu, po ktorej plánujete vybudovať svoj chodník. Prepočítajte kroky, veľkosť šlapákov, prípadné dizajnové prvky, aj predpokladanú zámernú nepravidelnosť. Nepočítajte so šlapákmi na tento účel od stola, ale reálne v teréne. Nezaškodí niečo málo do rezervy.

Pri prírodných šlapákoch rozlišujeme:

  • Štiepaný– vyznačuje sa prirodzeným tvarovaním okrajov, ostrými hranami a pod. Štiepaný nepravidelný kameň ukladaný na palete do 1 metra štvorcového počíta zhruba s 10 centimetrovými škárami medzi kameňmi.
  • Rezaný– rezaný kameň má zväčša cca rovnaké rozmery s ostatným kameňom v rovnakej triede. Za rezaný kameň sa považuje taký, ktorý má orezávané alebo omieľané okraje. Ide len o záležitosť vkusu a preferencií. Rezaný kameň je väčšinou predávaný na váhu.

Využitie šlapákov – plochého prírodného kameňa

Nášľapné kamene ktoré majú tvar platne, si vyslovene žiadajú tvorivosť. Nemájú využitie len ako nášľapná plocha esteticky zaujímavého chodníka. Prírodný štiepaný kameň môže poslúžiť aj na rôzne dizajnérske kúsky, kamenné prvky k fontánam, na obruby k pevným brehom záhradných jazierok, ale aj na budovanie kaskádových tokov priamo v záhradných jazierkach a fontánach. Samozrejme, často krát slúžia aj ako obruba oddeľujúca záhony od trávnika, obloženie pivníc, múrov, plotov a pod.

Zásady údržby prírodného kameňa – šlapáku

Prírodný kameň si vyberáme pre jeho vzhľad. Farba a vzor je to prvé, čo je u zákazníka kritérium. Rôzne vrstvenie môže pôsobiť ako nerovné, nerovné prvky sú zväčša drsné. Pri mokrých podmienkach môže mať povrch štiepaného kameňa protišmykový účinok. Ich hrúbka môže byť premenlivá. Nerovnosti a priehlbiny sa môžu zanášať nečistotami (zo špinavej obuvi, premieľania prachu zo stavby, z hliny a pod). Určitá údržba po rokoch používania určite nezaškodí, hoci prírodný kameň považujeme viac menej za bezúdržbový.

Hrubé nečistoty, zanesený kameň hlinou a prachom ľahko odstránime vysokotlakovým čističom – wapkou. Prípadne klasicky ručne kartáčom. Na kameň na zvýraznenie lesku, alebo ošetrenia sú v predaji impregnačné nátery. Pri ich používaní opatrne, aby nedošlo k znehodnoteniu trávnika a okolitého rastlinstva.

Chodník riešený viac na prírodný spôsob s plochým typom kameňa tmavšej farby, akým je andezit. Mach na týchto miestach môže byť vítaný viac ako husté zarastenie burinou. Šírka takýchto chodníkov viac ako 1 meter je skôr určená pre frekventované pochôdzne plochy, prístup k domu a cestičky do veľkých záhrad.

V spolupráci s Kamenta.sk

Článok vznikal v spolupráci s predajcom kamenta.sk aj pri príležitosti našich vlastných úprav v záhrade. Skúste sa so svojou otázkou obrátiť na predajcu. Predajca sídliaci v obci Bošany-Baštín v okrese Partizánske nám dokázal vyhovieť aj dovozom kamenného materiálu do Bratislavského kraja. Pre dovoz kameňa slúži kuriérska služba vybavené vysokozdvižnou plošinou schopnou prevážať palety s ťažkým nákladom. Viac o spoločnosti na www.kamenta.sk

Zdroj : https://domazahrada.sk/slapaky-v-zahrade-a-na-travniku-prirodny-kamen-a-riesenie-pre-chodniky/

 

Stiahnite si náš katalóg produktov
stiahnuť pdf
Katalóg
Krátka prezentácia našej predajne a skladu.

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám alebo zavolate, radi vám pomôžeme.

Bošany-Baštín

Maloobchod

Chudá Lehota

Veľkoobchod

Prihláste sa pre odber noviniek

Prihláste sa na odber a získajte prehľad o aktuálnych akciách a novinkách úplne zdarma