gabiony

1. Zameranie projektu a vypracovanie výpočtu spotreby potrebného materiálu:
Pred začatím výstavby je nutné dobre zvážiť ako má výsledný projekt vyzerať. Doporučujeme dôkladné zameranie celej stavby, prípravu skíc a pod. Na základe dodaných požiadaviek a informácií Vám vypracujeme cenovú ponuku a doporučíme materiálové prevedenie (veľkosť panelov, kamenivo pre pohľadové strany a pod.)

 

2. Zahájenie výstavby – príprava lôžka (podložia)
Pre väčšinu bežných gabionových stavieb postačuje zhutnené lôžko o hĺbke 20cm. Pre spodnú časť lôžka je vhodné použiť drvené kamenivo 32-63 mm, tzv. makadam a na zarovnanie plochy kamenivo 8-16mm resp. 4-8mm. Lôžko po celej jeho dĺžke a šírke zhutníme vibračnou doskou (žabou). Pokiaľ si to situácia vyžaduje, je vhodné pod lôžko uložiť aj drenáž.

 

3. Postavenie drôtenej konštrukcie
Gabionovú konštrukciu (základňu) postavíme (zmontujeme) po celej jeho dĺžke a to z dôvodu, aby výsledná stavba bola v horizontálno-vertikálnej rovine. Jednotlivé prvky, siete sa spájajú špirálami. Na spevnenie celej stavby sa vkladajú gabionové prepážky a to každý 1m (viď foto). Pri plnení gabionov sa na fixáciu prednej a zadnej steny postupne zakladajú dištančné háčiky, čím sa zabráni prehýbaniu (vlneniu) pohľadovej plochy. K zamedzeniu vlnenia sa pri montáži používaju oceľové rúry prichytene z vonkajšej strany na gabionovú konštrukciu (viď foto).

 

4. Plnenie gabionov
Ide o posledný, avšak pracovne najnáročnejší proces. Najbežnejší spôsob je ukladanie kameňa na pohľadové strany a ako výplň gabionu sa použije opäť drvené kamenivo-makadam vo frakcii 32-63mm resp. 16-32mm. Na výplň sa nikdy nesmie použiť kamenivo menšie ako 16mm, kamenivo s prísadou malých častíc napr. 0-32, 0-63mm, nakoľko dôjde k následnému vyplaveniu malých častíc, k deformáciám a nestabilite celej konštrukcie.
Na pohľadovú stranu je vhodné použiť tvrdšie horniny (andezit, kremeň, žula, čadič a pod.) Spôsob ukladanie je najčastejšie riadkovo tj. jednotlivé kamene sa ukladajú na seba plochou stranou čím sa na pohľadovej strane vytvárajú pásy. Kameň je možné ukladať aj na plocho, tj. na pohľadovej strane vzniká efekt podobný klasickému obkladu. Okrem štiepaného kameňa je možné použiť na pohľadovú stranu aj rôzne okrúhliaky, kde je však potrebné prihliadnuť na veľkosť oka gabionoveho pletiva a veľkosť frakcie kameniva. Na tento spôsob sa najčastejšie používa gabionové pletivo s veľkosťou oka 10x5cm.

Stiahnite si náš katalóg produktov
stiahnuť pdf
Katalóg
Krátka prezentácia našej predajne a skladu.

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám alebo zavolate, radi vám pomôžeme.

Bošany-Baštín

Maloobchod

Chudá Lehota

Veľkoobchod

Prihláste sa pre odber noviniek

Prihláste sa na odber a získajte prehľad o aktuálnych akciách a novinkách úplne zdarma