Pripravili sme návod, ako si svojpomocne nalepiť na stenu kamenný obklad Flexistone, tzv. kamenná dyha.

Pomôcky:

 • ceruzka prípadne tenká fixka
 • meter
 • uholník
 • kotúčová píla s vodiacou lištou
 • zubová stierka so zubom max.2mm
 • čistý maliarsky válec
 • maliarska papierová páska – postačuje širka cca. 1cm
 • špachtľa
 • brúsny papier – zrnitosť 100-120
 • špachtľa
 • lepidlo
 • dostatočne veľký pracovný stôl

1. Pred začatím prác

Pred začatím prác doporučujeme rozložiť jednotlivé pláty kamenného obkladu, dyhy na zem. Tu si môžeme kombinovať kresbu jednotlivých kusov obkladového kameňa, ale aj premerať presnosť jednotlivých kusov (cca. 10% nemusí spĺňať presne udávaný rozmer). Príprava podkladu ako pri bežných obkladoch – suchý, nemastný, bezprašný povrch. Pre inštaláciu v exteriéry sa kamenná dyha lepí s lepidlami na báze polyuretánu ( dvojzložkové lepidlo napr. Keralastic od výrobcu  Mapei alebo PUK 503 od spoločnosti Sopro. Pre tieto lepidlá sú špeciálne penetračné nátery pokiaľ si to situácia vyžaduje. Pri lepení v interiéri sa používajú lepidlá na báze polyméru, ktoré nájdete aj v našej ponuke.

2. Rezanie obkladu, kamennej dyhy

Rezanie robíme pomocou kotúčovej píli s čo najjemnejším zubom alebo tiež s diamantovým kotúčom.

Vodiaca lišta zabezpečí maximálnu presnosť rezu.

3. Nanášanie lepidla na kamennú dyhu

 

 

 

V bežnej praxi sa nám osvedčili pri lepení kamennej dyhy na stenu a podobné povrchy lepidlo Mamut – polymérové lepidlo. Toto lepidlo nanášame priamo z tuby po obvode cca. 1 cm od okraja, pripadne po obvode zo zadnej strany kamenný plát oblepte papierovou páskou aby ste nezasiahli až k okraju. Pokiaľ máte lepidlo nanesené po obvode, doporučujeme urobiť ešte zopár pásov stredom. Nanesené lepidlo rozotrieme zubovou stierkou alebo plastovou kartou od okraja smerom do vnútra.
Kamenný obklad- flexistone je možné lepiť pomocou Mamuta aj celoplošne, avšak spotreba lepidla je cca. 1tuba=1m. Doba od nanesenia lepidla po jeho nalepenie na stenu je v závislosti od použitého lepidla (5-15min). Pripravte si len toľko kusov kamenného obkladu, koľko stihnete nalepiť. Pri lepení kamennej dyhy v exteriéri a použití polyuretánového dvojzložkového lepidla odporúčame lepidlo nanášať celoplošne na výsku cca 2-3mm. Neodporúča sa použitie polymérových lepidiel do exteriéru a to najmä pri tmavých odtieňoch dyhy, kde pri zvýšenej teplote dyhy (priamom slnečnom žiarení)  môže dôjsť k neželanej rozťažnosti a následnému oddeleniu lepidla od podkladu.

4. Lepenie kameňa na stenu

Pred samotným lepením kamennej dyhy na stenu je vhodné si pripraviť plán lepenia, rozmerať stenu, prípadne si nakresliť pomocné čiary. Keďže Mamut je husté lepidlo s okamžitou priľnavosťou, obkladový kameň je možne začať lepiť aj od vrchu smerom dole na rozdiel od bežných tažkých kamenných obkladov. Pokiaľ máme všetko pripravené, kamennú dyhu s naneseným lepidlom priložíme na stenu čo najpresnejšie. Mierna korekcia je možná. Pomocou válčeka plát kamennej dyhy postupne pritláčame čo najtesnejšie k stene. Keďže sme lepidlo naniesli cca. 0,5-1cm od okraja nemalo by sa vytlačiť cez okraj. Pred lepením ďalšieho kusu kamennej dyhy je vhodné tento kus nasucho priložiť na stenu a ubezpečiť sa, či nie je potrebné zapílenie a pod.

5. Škárovanie kamennej dyhy

Kamennú dyhu je možné lepiť aj so škárou, teda s medzerami medzi jednotlivými kusmi. Takto nalepená dyha dodáva realizácii „iný rozmer“ kde dyha vyniká viac do priestoru, pôsobí masívnejšie a máte pocit akoby ste sa pozerali na kameň ktorý má veľkú hrúbku a váhu. Odporúčaná šírka škáry je 2-4mm. Je na Vás akú šírku si zvolíte. Po nalepení dyhy  so škárou (uplatňujeme rovnaký postup ako pri lepení bez škáry). Následne  prejdeme k ochrane pred škárovaním tzn. že celý obvod pohľadovej (prednej) strany dyhy si oblepíme krycou páskou, aby sme dyhu pri následnom škárovaní neznečistili.Na samotné škárovanie použijeme v tube balený silikonový tmel  v želanej farbe napr od výrobcu Ceresit. Tento tmel nanesieme pomocou pištole medzi jednotlivé kusy obkladu a následne zotrieme za pomoci špeciálnej  stierky na silikón, čím vytvoríme hladký a nepriepustný spoj.

                      

Tento pracovný návod bol spracovaný na základe našej skúsenosti a skúsenosti našich zákazníkov. Postup a použité materiály, lepidlá sa môžu líšiť v závislosti na konkrétnej situácii pri realizácii. Pred samotnou pokládkou sa poraďte sa realizátorom.

Vyberte si kamennú dyhu-ohybný a ľahký kamenný obklad z našej ponuky prípadne sa nechajte inšpirovať aj jeho vylepšenou samolepiacou verziou.
Stiahnite si náš katalóg produktov
stiahnuť pdf
Katalóg
Krátka prezentácia našej predajne a skladu.

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám alebo zavolate, radi vám pomôžeme.

Bošany-Baštín

Maloobchod

Chudá Lehota

Veľkoobchod

Prihláste sa pre odber noviniek

Prihláste sa na odber a získajte prehľad o aktuálnych akciách a novinkách úplne zdarma